Ian Somerhalder//interwiev:otázky a odpovědi o upírech

22. července 2010 v 12:58 | Twilightačka♀ |  interwiew
a

Otázky a odpovědi o upírech

Čtenáři knih s upíří tématikou často srovnávají, jak upíři v které knize vypadají a jaké mají schopnosti. Na této stránce vám tedy přinášíme přehled nejvýznamnějších vlastností a schopností upírů, jak je v Upířích denících vykreslila L. J. Smithová.
Jak vypadají? Mají špičaté zuby?
I přes drobné odlišnosti bez problémů zapadají mezi běžné srmtelníky. Podobně jako ve většině upířích příběhů mají světlejší pokožku a nižší tělesnou teplotu. Pokud jim tluče srdce, tluče mnohem pomaleji než ostatním lidem.
Upíři L. J. Smithové mají špičáky, které se prodlouží a zostří během krmení nebo když upír cítí krev. Jsou dost citlivé, takže někdy mohou reagovat i na hrátky s jazykem.
Tělesnými proměnami Stefana či Damona se knihy - až na pár popisů jejich zvířecích výrazů tváře - nijak nezabývají. Mnohem více s těmito změnami pracuje seriál, jehož autoři si vyhráli například s efektní proměnou očí - kůže kolem očí rudne, samotné oči tmavnou a na kůži mnohem výrazněji vystupují drobné žilky.


Jak je to s krmením?
Upíři krev potřebují k přežití. Sice si vystačí i se zvířecí krví, ale pokud chtějí získat sílu a rozvíjet své schopností, potřebují lidskou krev.
Knihy popisují oba způsoby pití lidské krve - někdy po něm téměř nezůstane ani stopy, jindy upír rozerve celé hrdlo. Záleží na tom, jak moc je upír hladový, jaký má vztah k oběti a na tom, jestli se chce, aby oběť přežila.
Jestliže je upír hodně hladový, poškodí hrdlo mnohem víc, a to i v případě, že je jindy soucitný a nechce lidem ubližovat. Zvlášť velkou spoušť však po sobě zanechá, když chce oběti působit bolest (především jestliže je obětí jiný upír). Na druhou stranu, pokud si upír dává pozor a záleží mu na oběti, můžou být jedinou stopou po jeho krmení dvě drobné ranky.
Pro člověka může být krmení velmi bolestivé, zejména pokud se brání nebo je příliš strnulý. Pokud se však dárce uvolní a poskytne svou krev dobrovolně, může krmení přinášet rozkoš jak upírovi, tak i samotnému člověku.
Upíři mohou bez problému jíst běžnou lidskou stravu, ta je však nijak nezasytí.
Mohou chodit na slunce?
Upíři mohou vyjít na slunce, pokud při sobě mají jako ochranu polodrahokam zvaný lapis lazuli. Tomu se říká také "noční kámen", protože má krásnou temně modrou barvu se zlatavými záblesky, které připomínají hvězdy. Nejčastěji se nosí jako kamínek v prstenu. Katherine ho nosívala také jako přívěsek na krku.
Co síla, rychlost, obratnost a další schopnosti?
Upíři jsou velmi silní a rychlí, umí se pohybovat mnohem rychleji než lidé. Také jsou schopni skákat či padat z velkých výšek a umí přistávat měkce jako kočky, a to i když při tom zachraňují padajícího člověka. Překážkou pro ně není ani hladká svislá stěna, po které umějí hladce vyšplhat. Bez problému holýma rukama sekají dřevěné špalky a vyvracejí stromy z kořenů. Čím víc lidské krve upír vypije, tím silnější a rychlejší se stane.
Upíři mají také mnohem citlivější smysly - ostřejší zrak, schopnost vidění v noci (ačkoli i tak spoléhají na nějaký zdroj světla, takže v úplně temném prostředí jsou stejně slepí jako lidé), vynikající sluch a špičkový čich.
Mají nějaké duševní schopnosti?
I slabší upíři jsou schopni ovlivňovat lidi a ovládat jejich vůli - mohou je přimět něco udělat, vidět věci, které ve skutečnosti neexistují, či je dokonce nechat úplně zapomenout některé události. Silnější upíři jsou schopní takto ovládat i své slabší soukmenovce. Je-li upír dost silný, může se svojí obětí na dálku navázat spojení a ovládat ji jako loutku.
Upíři také mezi sebou umějí komunikovat pomocí telepatie. Také jsou schopni tímto způsobem "mluvit" s lidmi, ačkoli taková komunikace se děje mnohem méně často než telepatický rozhovor mezi upíry.
Pro upíry není problém ani zachytit lidské myšlenky či emoce. Není to ale tak, že by se lidem aktivně "dobývali" do hlavy, lidé spíše své myšlenky sami vysílají. Ovšem silní upíři jsou pravděpodobně schopni myšlenky z hlavy i vytáhnout. Stefan však tuto schopnost nemá, a dokonce ani Damon známky takové schopnosti nejeví.
Umějí ještě něco speciálního?
První, co člověka napadne, je schopnost proměnit se ve zvíře. Tato schopnost je vymezena pouze silnějším upírům, kteří pijí hodně lidské krve, a i ti se mohou proměnit jen v několik málo zvířat. Stefan zvládne jen jednu zvířecí podobu a Damon - který je mnohem silnější než Stefan - ovládá dvě podoby. Nejčastěji se proměňují v ptáky (Damonův havran je mezi fanoušky velmi známý a oblíbený), protože tato podoba umožňuje snadné cestování a je relativně nenápadná - upíři tak mohou nepozorovaně sledovat své oběti z větví stromů.
Kromě proměny ve zvíře ovládají i schopnost manipulace se zvířaty. Jinak klidná a mírumilovná stvoření tak umějí proměnit v krvelačné zabijáky, kteří poté napadnou své lidské pány ve snaze je zabít.
Silnější upíři umějí také ovládat počasí - vyvolat vítr či sněžení, nebo dokonce vládnout bleskům.
Mají nějaké slabosti?
Bez lapis lazuli je pro ně sluneční svit smrtící. Několik sekund stačí k tomu, aby slunci vystavená kůže shořela na troud.
Upír nesmí vstoupit do domu, do něhož ho nikdo nepozval. Není nutné, aby ho pozval sám majitel, ale musí to být lidská bytost.
Čím silnější upír je, tím víc omezení pro něj platí. Typickým příkladem je schopnost překročit tekoucí vodu. Zatímco mladší a slabší upíři nemají s jejím překonáním problém, silnější upíři toho nejsou fyzicky schopni.
Pak je tu několik slabostí, které jsou ovšem pouhé báchorky. Upíři ve skutečnosti mají svůj odraz v zrcadle, nebojí se kříže (ačkoli víra v boha vás může ochránit před psychickými útoky) a nemají problém ani se svěcenou vodou či česnekem.
Mohou zemřít?
Ano. V první řadě je může zabít slunce. Kůl do srdce či useknutí hlavy také fungují, i když velmi starý upír může přežít zaražení kůlu do srdce bez jakýchkoli potíží. Abyste je mohli tímto způsobem zabít, museli byste se k nim navíc přiblížit na dostatečně malou vzdálenost a překonat jejich sílu, což může být dost velký problém.
Upíři ale mohou zemřít také v důsledku vážného poranění či velké ztráty krve. Když se zraněný upír napije krve, svá zranění vyléčí a získá zpět svoji sílu. Pokud je však zranění hodně vážné a upír se ke krvi nedostane, pak zemře. Smrtelné zranění ale může upír utrpět pouze v boji s jiným upírem.
Jak se z člověka stane upír?
Aby se člověk stal upírem, musí vypít určité množství upíří krve. V knihách je naznačeno, že člověk musí zemřít s dostatečným množstvím upíří krve v těle, která ho po smrti přivede zpět na svět jako upíra. Pokud ale člověk po vypití upíří krve nezemře, schopnosti, které mu upíří krev přinesla (jako je rychlost, síla či zostřené smysly), z jeho těla spolu s upíří krví po určité době vyprachají.
Spí upíři? A potřebují spánek?
Upíři jsou zcela jistě schopni spánku. Kromě bezvědomí po boji knihy popisují i běžný spánek upírů, Stefan má ve spánku dokonce noční můry. Smithová nikde nevysvětlila, kolik spánku upíři skutečně potřebují, ale zcela jistě je to mnohem méně, než potřebují lidé.
Lesknou se na slunci?
Ne.
Rozhodně ne jako živočišný druh. Pokud si některý z upírů potře celé tělo tubou tělového lesku, jedná se samozřejmě o úplně jiný případ.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Katie Katie | Web | 22. července 2010 v 13:04 | Reagovat

Páni, úžasnej design. Velmi povedený shoot ♥

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.